Ryba ma głos

https://patatajek.pl/kategorie/16-akcesoria-do-czyszczenia

Stworzenia pływające w wodzie to w przeważającej ilości ryby, choć jak wiemy zdarzają się też nieco podobne do ryb ssaki, jak chociażby wieloryby. Zoologia nie pomija rzecz jasna tej grupy zwierząt, czego wyrazem jest poświęcona im odrębna gałąź nauki.

Ichtiologia zajmuje się badaniem ryb w szerokim rozumieniu. Analizie poddaje się systematykę, biologię, morfologię, fizjologię, embriologię i ekologię ryb, a także ich paleontologię i umiejscowienie geograficzne.

Jeśli mowa o źródłach ichtiologii, to jej korzenie sięgają czasów starożytnych. Wówczas to Arystoteles opisał 100 gatunków ryb zamieszkujących wody okalające wyspę Lesbos na Morzu Egejskim.

Łaciński przekład jego prac na ten temat ujrzał światło dziennie w 1454 roku. Renesans przyniósł zupełnie nowe opracowania w tym zakresie autorstwa Rondoleta i Salvianiego.

W Polsce także podjęto temat ryb i co ciekawe jako pierwszy uczynił to kronikarz Jan Długosz. Ichtiologia polska zaczęła rozwijać się w XVII wieku.

Fundamentem nauki o rybach były prace szwedzkiego badacza Petera Artedi, które przejął i rozwinął w XVIII wieku Karol Linneusz.