Przy ciąży trzeba pilnować badań

www.pik.legnica.pl www.cmd.org.pl miód manuka

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że w czasie ciąży kobiece ciało szybko się zmienia. Dodatkowo organizm zmuszony jest do wykonywania znacznie większej pracy niż wcześniej, a to wszystko może powodować, że zaczną się pojawiać choroby i problemy, które wcześniej nie miały miejsca. Dlatego też, w czasie ciąży trzeba pamiętać o regularnym wykonywaniu badań, tak aby wszystkie nieprawidłowości zostały wykryte odpowiednio wcześnie. Tylko wówczas można mieć pewność, że właściwe działania zostaną podjęte na czas.

Lekarz wszystko nam wytłumaczy

Czasami jest tak, że niektóre badania trzeba wykonać w konkretnym tygodniu ciąży.

Zarówno wykonane wcześniej, jak i później mogą dawać zaburzone wyniki, a więc nie będziemy mieli pewności, czy są one prawidłowe. Dlatego też, tak ważne jest to, aby dokładnie słuchać co mówi lekarz i stosować się do jego wytycznych. To dotyczy nie tylko badań, które mają sprawdzić stan dziecka, ale również tych, które będą miały wykazać, w jakiej kondycji jest ciężarna. To dlatego, że wiele chorób, zwłaszcza tych nieleczonych, może mieć wpływ na rozwój dziecka. Dlatego też, im szybciej zostaną wykryte nieprawidłowości, tym łatwiej będzie im zaradzić.

Czasami podstawowe, czasami specjalistyczne

W większości przypadków ciężarna będzie miała zalecone wykonanie podstawowych badań, takich jak chociażby morfologia. Ale może także być zapisana na specjalistyczne badania, które będą miały pokazać rozwój dziecka, sprawdzić czy wszystko przebiega prawidłowo i wykazać, jakie jest niebezpieczeństwo wystąpienia poważnej choroby u dziecka. Im więcej takich badań zostanie przeprowadzonych, tym mniejsze będzie niebezpieczeństwo, że coś zostanie przeoczone. A to ważne, tym bardziej, że coraz więcej operacji, ratujących życie dziecka, można przeprowadzić, kiedy jest ono jeszcze w brzuchu u mamy. Warto zobaczyć jakie badania są zalecane w ciąży i co więcej, sprawdzić dlaczego trzeba wykonać właśnie te konkretne.

Im większą wiedzę będziemy mieli na ich temat, tym mniej będziemy się dziwili, że muszą być one wykonane. Warto też mieć specjalny kalendarz, w którym będą zapisane wszystkie badania, tak aby nie przeoczyć żadnego z nich.