
Nawet jeśli nie studiowaliśmy prawa, to jego podstawy powinniśmy znać. To dlatego, że jego nieznajomość nie zwalnia nas od stosowania się do niego, zwłaszcza jeśli dotyczy ono podstawowych kwestii związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie. To oznacza, że już od małego jesteśmy uczeni tego, co nam wolno a czego nie wolno, z tego też powodu, nawet bez dogłębnej znajomości prawa mamy świadomość, że nie wolno nam kraść, niszczyć czyjegoś mienia czy agresywnie zachowywać się w stosunku do innych.
Trzeba znać konsekwencje
Jeżeli chodzi o prawo w naszym życiu, to wszyscy podlegamy tym samym normom i tym samym karom. Jeśli ktoś decyduje się na kradzież, na naruszenie nietykalności cielesnej, na złamanie przepisów o ruchu drogowym, to musi się liczyć z tym, że jeśli zostanie na tym przyłapany, jeśli to złamanie prawa zostanie mu udowodnione, to będzie musiał ponieść odpowiednie konsekwencje. Oczywiście to prawo ustala jaka będzie kara, a im większe przewinienie, tym większa kara będzie nałożona.
To oznacza, że nawet jeśli nie znamy szczegółowo prawa, jeśli nie potrafimy przywołać odpowiednich artykułów z kodeksu karnego, to i tak wiemy, że te normy są ustalone, a ich łamanie wiąże się z łamaniem prawa i wówczas musimy być gotowi na to, aby ponieść konsekwencje naszych czynów.
Przekazujemy kolejnym pokoleniom
W przypadku tych podstawowych praw, które odnoszą się do społeczeństwa, przekazujemy je kolejnym pokoleniom, czasami nawet sobie tego nie uświadamiamy. Dla rodziców czymś naturalnym jest, że uczą swoje dzieci, w jaki sposób mają się one poruszać po chodniku, jak mają przechodzić przez ulicę.
Uczą tych zasad, bo chcą, aby ich dzieci były bezpieczne. Ale jednocześnie przekazują w ten sposób prawo o ruchu drogowym, które powinien znać każdy, aby móc się tak poruszać w przestrzeni publicznej, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i dla innych. Kiedy uczymy dzieci, że nie wolno nikogo bić, to mamy nadzieję, że będą pamiętały o tym również w dorosłym życiu, kiedy za takie zachowanie będzie nie tylko nagana od pani i kara w domu, ale kiedy też będzie groziła odpowiedzialność karna i więzienie.
Podstawowe prawa znamy wszyscy, nawet jeśli nie zawsze świadomie zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego też, tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy nadal je przekazywali i żebyśmy już od małego uczyli dzieci, co wolno, a czego nie. Im lepiej poznają one zasady funkcjonowania w społeczeństwie, tym większa będzie szansa, że w dorosłym życiu nie popadną w konflikt z prawem.