Podstawy prawa trzeba znać

eksmisje poznań https://mecenas-lodz.com.pl/ bhp gliwice

Nawet jeśli nie studiowaliśmy prawa, to jego podstawy powinniśmy znać. To dlatego, że jego nieznajomość nie zwalnia nas od stosowania się do niego, zwłaszcza jeśli dotyczy ono podstawowych kwestii związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie. To oznacza, że już od małego jesteśmy uczeni tego, co nam wolno a czego nie wolno, z tego też powodu, nawet bez dogłębnej znajomości prawa mamy świadomość, że nie wolno nam kraść, niszczyć czyjegoś mienia czy agresywnie zachowywać się w stosunku do innych.

Trzeba znać konsekwencje

Jeżeli chodzi o prawo w naszym życiu, to wszyscy podlegamy tym samym normom i tym samym karom. Jeśli ktoś decyduje się na kradzież, na naruszenie nietykalności cielesnej, na złamanie przepisów o ruchu drogowym, to musi się liczyć z tym, że jeśli zostanie na tym przyłapany, jeśli to złamanie prawa zostanie mu udowodnione, to będzie musiał ponieść odpowiednie konsekwencje. Oczywiście to prawo ustala jaka będzie kara, a im większe przewinienie, tym większa kara będzie nałożona.

To oznacza, że nawet jeśli nie znamy szczegółowo prawa, jeśli nie potrafimy przywołać odpowiednich artykułów z kodeksu karnego, to i tak wiemy, że te normy są ustalone, a ich łamanie wiąże się z łamaniem prawa i wówczas musimy być gotowi na to, aby ponieść konsekwencje naszych czynów.

Przekazujemy kolejnym pokoleniom

W przypadku tych podstawowych praw, które odnoszą się do społeczeństwa, przekazujemy je kolejnym pokoleniom, czasami nawet sobie tego nie uświadamiamy. Dla rodziców czymś naturalnym jest, że uczą swoje dzieci, w jaki sposób mają się one poruszać po chodniku, jak mają przechodzić przez ulicę.

Uczą tych zasad, bo chcą, aby ich dzieci były bezpieczne. Ale jednocześnie przekazują w ten sposób prawo o ruchu drogowym, które powinien znać każdy, aby móc się tak poruszać w przestrzeni publicznej, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i dla innych. Kiedy uczymy dzieci, że nie wolno nikogo bić, to mamy nadzieję, że będą pamiętały o tym również w dorosłym życiu, kiedy za takie zachowanie będzie nie tylko nagana od pani i kara w domu, ale kiedy też będzie groziła odpowiedzialność karna i więzienie.

Podstawowe prawa znamy wszyscy, nawet jeśli nie zawsze świadomie zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego też, tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy nadal je przekazywali i żebyśmy już od małego uczyli dzieci, co wolno, a czego nie. Im lepiej poznają one zasady funkcjonowania w społeczeństwie, tym większa będzie szansa, że w dorosłym życiu nie popadną w konflikt z prawem.