Od małego trzeba uczyć prawa drogowego

mecenas-lodz.com.pl porady prawne katowice Radca prawny w Środzie Wielkopolskiej

Wystarczy, że wyjdziemy z domu, staniemy na chodniku i już jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. W tym ruchu drogowym mamy do czynienia z określonymi prawami, zasadami, z tym co komu wolno, a czego robić nie można. Te zasady mają usprawnić wzajemne funkcjonowanie, ale mają także sprawić, żeby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego byli jak najbardziej bezpieczni. Oczywiście żeby tak było, wszyscy muszą znać te zasady i przede wszystkim się do nich stosować.

W codziennym życiu

Bardzo ważne jest to, abyśmy od samego początku uczyli dzieci zasad ruchu drogowego. Mówi nam o nich prawo o ruchu drogowym, które z jednej strony jest spisane i zawsze możemy do niego zajrzeć, a z drugiej strony, wielu z nas je zna, bo zostaliśmy tego nauczeni w dzieciństwie. Teraz też niezwykle ważne jest to, aby dzieci jak najszybciej poznały prawo o ruchu drogowym, a uczyć możemy je nie tylko poprzez codzienne sytuacje, ale również poprzez zabawę. Kiedy jesteśmy na spacerze, zawsze musimy zwracać uwagę dziecka na to, co ma zrobić, aby mogło bezpiecznie przejść przez ulicę. Co więcej, to właśnie prawo o ruchu drogowym ustala, od jakiego wieku dziecko może samodzielnie się poruszać, a do jakiego wieku musi to robić pod opieką osoby dorosłej.

To także warto wiedzieć, ponieważ niestosowanie się do tego prawa o ruchu drogowym może pociągnąć za sobą nieprzyjemne konsekwencje, w efekcie czego możemy wpaść w poważne problemy. Ale możemy uczyć dzieci także przez zabawę.

Zabawa, która uczy

Jeżeli chcemy dzieciom przybliżyć zasady ruchu drogowego, to możemy to zrobić za pomocą zabawy. Poprzez piosenki, odgrywanie scenek, wykorzystywanie lalek i samochodzików. Ważne jest to, aby dziecko wiedziało, że nie wolno przechodzić na czerwonym świetle, że trzeba przystanąć przed przejściem dla pieszych i dokładnie się rozejrzeć, że nie wolno wybiegać na ulicę. Jeśli te zasady, będą przekazywane w formie zabawy, to nie tylko dziecko będzie chętniej uczestniczyło w ich powtarzaniu, ale również będzie istniała większa szansa, że je zapamięta i będzie potrafiło przywołać w odpowiedniej sytuacji. Warto od małego pilnować, aby nasze dziecko znało zasady ruchu drogowego. Nawet jeśli prawo o ruchu drogowym będzie dla niego obce, to poniesiemy konsekwencje, jeśli się do niego nie zastosuje. Oby wówczas skończyło się tylko na mandacie, a nie na poważnym wypadku.

Dlatego nie wolno zwlekać i jak najszybciej trzeba uczyć dzieci zasad ruchu drogowego.