Każda ciąża może przebiegać inaczej

Lubimy generalizować. Skoro same dobrze czujemy się w ciąży, to pewnie ta co leży wymyśla. Przecież nie można czuć się aż tak źle, ciąża nie jest chorobą, nasze babcie do ostatniej chwili w polu pracowały.

Jednak ile nie byłoby prawdy w tych stwierdzeniach, trzeba pamiętać, że przede wszystkim każda ciąża przebiega inaczej. To, że jedna kobieta czuje się dobrze i cały dzień rozpiera ją energia, nie oznacza, że druga nie może być osłabiona.

Trzeba podchodzić ze zrozumieniem

To jak przebiega ciąża jest indywidualną sprawą.

To powoduje, że nawet ciąże u tej samej kobiety, mogą mieć inny przebieg. W jednej będzie się czuła świetnie i będzie jej ciężko usiedzieć na miejscu, w drugiej może się okazać, że nie będzie mogła patrzeć na jedzenie, a co się z tym wiąże, mdłości mogą ją mocno osłabiać. Dlatego też, patrząc na ciężarną, trzeba pamiętać, że może ona mieć różne samopoczucie.

Nawet jeśli jednego dnia czuła się świetnie, to nie oznacza, że kolejnego dnia będzie czuła się już gorzej i będzie musiała cały przeleżeć. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby każdą z ciężarnych traktować indywidualnie i zapewniać jej to, co w danym momencie jest najbardziej potrzebne. Może odrobina atrakcji, a może wręcz odwrotnie i potrzebuje ona spokoju?

Wszystko trzeba kontrolować

Jeżeli złe samopoczucie trwa już od dłuższego czasu, jeśli ciężarna ciągle męczy się z mdłościami albo wymiotami, to konieczna jest wizyta u lekarza.

On będzie mógł przeprowadzić niezbędne badania i na ich podstawie ocenić, jakie dalsze kroki powinny być podjęte. Może się okazać, że zapisze odpowiednie leki i wypuści do domu z nakazem odpoczynku. Ale może też być tak, że będzie kazał położyć się w szpitalu, tak aby mógł wykonać szereg badań, które jeszcze dokładniej pozwolą ocenić stan pacjentki.

Koniecznie unikajmy generalizowania i starajmy się pamiętać, że każda ciężarna może czuć się inaczej. Co więcej, nawet ta sama kobieta, w kolejnych ciążach, może się czuć zupełnie inaczej, a więc nigdy nie można tutaj generalizować.