Gepard krytyczny bilans gatunku

zdrowie.cywilizacja.com.pl https://dokocats.pl/kot_benglaski_silver.html

Nie ulega wątpliwości, że najszybszym biegaczem wśród zwierząt jest gepard. Jednak jak się okazuje, również i on nie jest wstanie uciec przed zagrożeniem, jakim jest wyginięcie.

W przypadku tego gatunku sprawa jest dość poważna, bowiem populacja bardzo wyraźnie maleje. Sytuacja ta wynika z kilku nakładających się na siebie czynników, z których każdy ma ogromne znaczenie.

Dlatego też wdrażanie odpowiednich środków ochrony odgrywa znaczącą rolę. Jednak warto podkreślić, że gepard to osobnik bardzo szybki, wobec czego niezbędne jest zapewnienie przestrzeni i swobody poruszania.

Rozwój gospodarki, który również i w tym przypadku niszczy tereny do życia na łonie natury przyczynia się do wymierania gatunku. Drugą zaś kwestią jest przetrzymywanie gepardów w ogrodach zoologicznych, co również wpływa drastycznie na jego fizjologię.

Poza tym bardzo dużo młodych osobników ginie na skutek głodu, choroby lub zostaje zaatakowana przez inne ssaki. Oczywiście, jak w przypadku innych gatunków, gepardy także są atakowane przez kłusowników i nielegalnych hodowców.