Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne

www.completeit.pl https://adwokatdomanska.pl/ https://unhuman.pl/firm-pol-1387377504-Elade.html

Zakup auta oznacza, że musimy również pomyśleć o ubezpieczeniu OC – jest to zresztą polisa obowiązkowa. To z kolei oznacza, że jeśli nie będziemy posiadać ubezpieczenia OC, a usiądziemy za kółkiem to możemy ponieść niemałe konsekwencje, przede wszystkim finansowe.

Nie warto ryzykować, dlatego też bardzo ważne jest, aby postawić na odpowiednie ubezpieczenie samochodowe – chodzi tutaj zresztą nie tylko o nas, ale również o wszystkie inne osoby, które razem z nami mogą uczestniczyć w ruchu drogowym, to jest innych kierowców, pieszych, rowerzystów czy nawet osoby, które są właścicielami mienia przy drodze. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC zapewni odszkodowanie wszystkim osobom, które ucierpiały i zostały poszkodowane w ramach wypadku spowodowanego przez kierowcę.

Mówiąc prościej, dzięki polisie OC nie trzeba płacić poszkodowanym z własnej kieszeni w razie wypadku lub kolizji – tym zajmie się właśnie towarzystwo ubezpieczeniowe. Gdyby nie ubezpieczenia oc bydgoszcz, to kierowca – sprawca wypadku – musiałby z własnej kieszeni płacić nie tylko koszty naprawy pojazdu oraz transportu (np. holowanie i autolaweta pruszków), ale również koszty związane z ewentualnym leczeniem.

Z kolei ofiara w wielu sytuacjach musiałaby bardzo długi czas czekać na tego typu odszkodowanie.

Kto musi posiadać ubezpieczenie OC?

Polisa ta jest obowiązkowa, przez co każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi ubezpieczenie OC wykupić.

Oznacza to, że na taką polisą muszą zdecydować się nie tylko kierowcy samochodów osobowych czy ciężarowych, lecz także właściciele motorów, skuterów czy nawet pojazdów rolniczych. Co ciekawe, warto pamiętać o tym, że polisa przypisywana jest do samego pojazdu, a niekoniecznie do właściciela – dlatego jeżeli zakupimy auto z ważnym ubezpieczeniem OC to możemy bez problemu i obaw jeździć takim pojazdem.

Z reguły umowa na polisę OC podpisywana jest na rok, a przedłużenie następuje automatycznie. Kiedy natomiast może dojść do wygaśnięcia polisy? Jeden sposób to oczywiście nieopłacanie składek, dlatego też istotne jest, aby o tych składkach pamiętać.

Dodatkowo, ubezpieczenie OC trzeba samodzielnie przedłużyć w sytuacji, gdy kupujemy auto z ważnym OC i stajemy się nowym właścicielem pojazdu. Wtedy konieczne jest przedsięwzięcie odpowiednich kroków, dzięki którym nasz samochód nadal będzie ubezpieczony, a my będziemy mogli poczuć się nieco bezpieczniej na drogach, wiedząc że jesteśmy chronieni.