Co trzeba zrobić, by stać się studentem?

www.opryski.net.pl studia podyplomowe dietetyka poznań podręczniki używane

Wielu młodych ludzi nie wyobraża sobie kariery zawodowej bez wcześniejszego ukończenia studiów. Żeby jednak otrzymać dyplom upatrzonej uczelni, trzeba się najpierw dostać na któryś z wybranych kierunków.

Co więc trzeba zrobić, by zostać studentem na jednej z polskich uczelni? Pierwszym krokiem, zbliżającym młodą osobę do rozpoczęcia nauki w szkole wyższej, jest oczywiście zdana matura. Wybór dodatkowych przedmiotów zależy tylko i wyłącznie od tego, gdzie zamierza się próbować później swoich sił.

By dostać się na niektóre kierunki, zwłaszcza te, oferowane przez uniwersytety i politechniki, należy przejść egzamin wstępny. Zwykle jest on ściśle związany z daną dziedziną lub polega na rozmowie, połączonej z prezentacją swoich dotychczasowych osiągnięć.

Innym rodzajem procedury rekrutacyjnej jest z kolei konkurs świadectw. Wówczas bierze się pod uwagę punkty, zdobyte na egzaminie maturalnym, zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Wówczas na listę osób przyjętych trafia określona liczba osób z najlepszymi wynikami, a pozostali znajdują się poza nią. Gdyby któraś z przyjętych osób postanowiła zrezygnować, jej miejsce może zająć pierwszy kandydat pod kreską.

Na niektórych kierunkach z kolei przyjmuje się przyszłych studentów aż do wyczerpania limitu miejsc.