Chroniony przedstawiciel kotowatych – żbik

www.ardleywithfewcott.com kot bengalski granulat solny

Żbik swoim wyglądem przypomina zwykłego kota domowego o burym umaszczeniu. W przeciwieństwie do domowego zwierzaka, jest duży i masywny. Samce mogą osiągnąć masę nawet 10 kg, a samice 6 kg.

Ze względu na to, że samce są większe od samic, można łatwo rozróżnić żbiki ze względu na płeć. Żbiki charakteryzują się gęstą i gładką sierścią, która jest zdecydowanie dłuższa niż u udomowionych kotów. Może przybierać kolor ciemnoszary czy burożółty.

Na bokach ciała, łapach oraz ogonie występują niewyraźne pręgi. Wzdłuż grzbietu przebiega ciemna pręga, która kończy się przy ogonie. Brzuch żbików jest jasno ubarwiony.

Żbiki cechują się także krótkim, ale wyjątkowo puszystym ogonem z ciemną końcówką. Wyróżniają je także krótkie i okrągłe uszy oraz mocne i grube kończyny. Żbiki to zwierzęta, które prowadzą samotny tryb życia.

Jedynie w czasie rui dochodzi do spotkań samców i samic. Dzikie koty muszą uważać na wilki, lisy oraz drapieżne ptaki. Same są zwierzętami mięsożernymi i polują na małe gryzonie, a czasami na ptaki i zającowate.